CD-DVD Baskı

Serigrafi Baskı:

Serigrafi Baskı CD-Mini CD-DVD üzerinde serigrafi baskı yöntemiyle 1 renkten 5 renge kadar baskı yapılabilir. Her ayrı renk için ipek kalıp hazırlanır. Basılacak işin grafik çalışmasını oluşturan CMYK filmler her biri ipek kalıplara pozlandırma makinasında pozlandırılır. (Yukarıdaki animasyonda resimli sıralama görülmektedir.)

  1. Bu ipek kalıplar makinaya takılır, üzerindeki rengin grafiğini CD üzerine basması sağlanır.
  2. (ABCDE) her bir renk arasında basılan grafiğin anında kurumasını ultraviole ışık sağlar. Bu işlemler bütün renkler tamamlanıncaya kadar devam eder. Bu sistemde bir CD'nin (Srenk) serigrafi baskısı yaklaşık 1 sn. sürer.

Baskı tasarımlarında dikkat edilmesi gerekenler:

  • CD yüzeyinin kağıt gibi beyaz olmamasından dolayı beyaz bir renk olarak dikkate alınmaz. Beyaz alanlar boşluk olarak düşünülür. Zeminde beyaz kullanılması istendiğinde öncelikle zemine beyaz rengin basılması gereklidir. Not: Serigrafi film ile birlikte mutlaka kromalin çıktı (IRIS - COPY) gönderilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde baskıda oluşabilecek renk farklılıklarından TEAX CD sorumlu değildir.
  • CD'nin zemini gümüş renginde olduğundan zemine beyaz basılmazsa istediğiniz renk birebir aynı olmayabilir. Eğer tasarımda gri tonlamalar varsa, bunun 4 renk üzerinde değil sadece siyah film çıkışı üzerinde yapılması gerekir. Renk, mutlaka filmin üzerinde belirtilmelidir.